Smog - dlaczego wszyscy tak przed nim przestrzegają?

Kategoria: Dowiedz się czym oddychasz Data: środa, maj 8, 2019

Smog jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Niestety stan powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, dlatego ważna jest świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą smog.

Co to jest smog?

Powszechnie nazywany Smog jest to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Powstaje w skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). [Wikipedia].

Poziom zanieczyszczenia powietrza zależy od panujących warunków atmosferycznych i wielu czynników. Wpływ na jego stężenie w danym dniu ma występowanie wiatru czy mgły, natężenie ruchu drogowego (spaliny samochodowe) oraz ilość dymu z kotłowni węglowych i pieców grzewczych.

 

Czy smog to współczesne zjawisko?

Nie, niestety kiedyś nie zdawano sobie sprawy z zagrożeń zanieczyszczonego powietrza. Nie było środków filtracji oraz odpowiedniej wiedzy. W historii odnotowano wiele przypadków śmierci i chorób spowodowanych złą jakością powietrza. Najbardziej znany przypadek to katastrofa w Londynie w 1952 r. gdzie w wyniku smogu śmierć poniosło 12000 osób w przeciągu 5 dni. W Polsce już w latach 70. stan jakości powietrza był fatalny. Nie używano w przemyśle filtrów powietrza, a w domach często palono śmieciami.

Dzięki rozwijającej się nauce i technologii dziś po latach znamy przyczynę wielu chorób z przeszłości oraz znaleźliśmy sposoby jak chronić się przed smogiem.

 

Skąd bierze się smog?

Ponad połowa zanieczyszczeń pochodzi z gospodarstw domowych. Reszta zanieczyszczeń ma swoje źródła w przemyśle, transporcie i rolnictwie.

Wiele domów posiada słabej jakości piece, często kilkunastoletnie oraz ogrzewa gospodarstwa nieekologicznymi paliwami i śmieciami. Równie ż paląc w kominku lub kozie, w ciągu kilkunastu minut, zanieczyszczamy powietrze w pomieszczeniu niebezpiecznymi pyłami.

 

Czy smog jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych oraz ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego i układu krwionośnego.

Najbardziej niebezpieczne są pyły PM2,5. Są to pyły zawieszone w powietrzu o maksymalnej średnicy 2,5 μm. Są bardzo małe i z łatwością wnikają do płuc i krwiobiegu.

Naukowcy szacują, że zanieczyszczone powietrze i smog są przyczyną ok. 3% zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia, 5 proc. śmiertelnych ofiar nowotworów tchawicy, oskrzeli i płuc oraz około 1 proc. przypadków śmierci wywołanych przez ostre infekcje dróg oddechowych u dzieci poniżej 5. roku życia.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, osób starszych, ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego i układu krwionośnego.

 

Jak chronić się przed smogiem? 

Na rynku występują różnego rodzaju mierniki, maski smogowe oraz oczyszczacze powietrza z dokładnymi filtrami. Wszystkie metody są skuteczne i warto się w tymi produktami zapoznać. 

Oczyszczacze powietrza można zakupić w naszym sklepie. 

Tagi: smog powietrze

Komentarze

Zostaw komentarz