Oczyszczanie powietrza - dlaczego jest takie ważne?

Kategoria: Dowiedz się czym oddychasz Data: sobota, wrzesień 15, 2018

Powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy jest pełne różnych zanieczyszczeń. Poprawić jakość powietrza można oczyszczaczami powietrza z odpowiednimi filtrami. 

Oczyszczanie powietrza 

Zdrowy tryb życia i odpowiednia ochrona zdrowia to tendencja popularna na całym świecie. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zanieczyszczeń powietrza jakie codziennie nam towarzyszą i jakie codziennie dostarczamy naszemu organizmowi.  

Wdychamy 10000 litrów powietrza dziennie. Ta wartość naprawdę robi wrażenie. Niestety wraz z postępem cywilizacji zanieczyszczeń powietrza będzie przybywać. Dlatego bardzo ważna jest ochrona naszego organizmu. 

Najczęściej przebywamy w pomieszczeniach, a powietrze w nich występujące jest bardzo często zanieczyszczone i złej jakości. Niestety prawie wszystkie zanieczyszczenia powietrza są dla ludzkiego oka niewidoczne.

Skutki zanieczyszczonego powietrza najczęściej odczuwają alergicy. To w ich domach przede wszystkim powinien znajdować się oczyszczacz powietrza z odpowiednimi filtrami. 

Odpowiednie filtry - jakie to są? 

Najdokładniejszymi filtrami dostępnymi na rynku są filtry HEPA i ULPA. Skrót HEPA to High Efficiency Particulate Air. Charakteryzują się niezwykle dużą wydajnością. Usuwają nawet do 99,97 % zanieczyszczeń mechanicznych, a także komórki grzybów, pierwotniaków, bakterii i wirusów. 

HEPA to filtr powietrza służący do dezynfekcji powietrza. Filtry te stosuje się m.in. w pomieszczeniach do pracy w środowisku jałowym, są wykorzystywane w gabinetach lekarskich i salach operacyjnych. Zbudowane są ze szkła spiekanego, zapewniają filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3 µm.

Filtr HEPA trójwarstwowy składa się z:

  • Filtra wstępnego - zatrzymuje kurz i roztocza 
  • Filtra HEPA odpowiedniej klasy (najlepiej nr 12 lub 13)
  • Filtra z aktywnym węglem - usuwa dym papierosowy, ksylen, formaldehydy, lotne związki organiczne, niweluje przykre zapachy

Niektóre filtry posiadają również filtr węglowy, który zwiększa skuteczność działania filtra węgla aktywowanego. 

Warstwy w filtrach HEPA są ze sobą złączone za pomocą syntetycznych żywic.

Jeżeli wydajność filtra HEPA wynosi więcej niż 99.5 % oznacza to, że filtr może odfiltrować minimum 99.5 % cząsteczek (np. bakterie, wirusy i drobny pył).

Jak wybrać odpowiedni model oczyszczacza powietrza? 

Przy wyborze oczyszczacza powietrza przede wszystkim należy kierować się filtrem jaki posiada. Jak wcześniej opisywaliśmy najlepszymi filtrami są filtry HEPA. Dodatkowym atutem oczyszczacz powietrza jest wbudowany jonizator powietrza, generujący jony ujemne. Jony ujemne przywracają naturalny elektroklimat. Sprzyjają dobremu samopoczuciu, niwelują kurz i roztocza.

O czym warto pamiętać? 

Należy pamiętać, że każdy oczyszczacz powietrza ma przypisaną maksymalną wielkość pomieszczenia, w którym może pracować. Niestety oczyszczacz dla pomieszczeń do 60 m2 nie będzie w stanie oczyścić całego mieszkania o takiej powierzchni. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza do każdego pokoju lub pamiętać o regularnym przenoszeniu oczyszczacza między pokojami. Na rynku jest dostępnych również wiele modeli przeznaczonych dla mniejszych pomieszczeń - np. do 20 m2. 

Komentarze

Zostaw komentarz