Osuszacz powietrza - rozwiąże problemy z wilgocią?

Kategoria: Dowiedz się czym oddychasz Data: środa, lipiec 29, 2020

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu może spowodować wielu problemów, także zdrowotnych. Ochronić nas przed nią może osuszanie powietrza w pomieszczeniach. 

 Jak rozpoznać problem z wilgocią w pomieszczaniu?

Wilgoć to nic innego jak zawartość pary wodnej w powietrzu. W pomieszczeniach gromadzi się ona powoli i daje o sobie znać gdy jest jej już duża ilość. Jest ona niezdrowa dla naszego organizmu i psuje jakość powietrza w pomieszczeniach.

Jeżeli zauważyłeś, że w Twoim domu gorzej schną ubrania, po otwarciu okien szyba paruje, a woda skrapla się na framugach to oznacza, że powietrze w Twoim domu jest zbyt wilgotne i należy szybko wyeliminować uporczywą wilgoć z powietrza. 

Niestety jeśli zbagatelizujesz ten problem z czasem na ścianach i sufitach możesz zobaczyć pleśń.

  

 Jak zwalczyć wilgoć w pomieszczeniach?

Wilgoć nie ma prawa pojawić się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jeżeli pomieszczenie jest wentylowane, to należy regularnie wymieniać filtry np. w centralach rekuperacyjnych lub dbać o instalacje zgodnie z zaleceniami producenta. Czasem wysoka wilgotność powietrza w miejscu zamieszkania np. nad wodą może być również przyczyną problemu.

 

Jeżeli wentylacja pomieszczeń nie wystarczy, należy osuszać powietrze w pomieszczeniach. Można to robić za pomocą kompaktowych osuszaczy powietrza.

    

Osuszacz powietrza

Osuszacz powietrza to urządzenie do usuwania wody z powietrza. Wilgotne powietrze z pomieszczenia jest „zasysane” przez wentylator w osuszaczu, następnie para wodna skrapla się i już jako woda odprowadzana jest do wbudowanego w urządzenie zbiornika lub rurką do zbiornika zewnętrznego (zależne od metody odprowadzania wody w danym modelu). Tak osuszone powietrze z powrotem "wpuszczane" jest do pomieszczenia.

  

Aby dobrać odpowiedni osuszacz powietrza należy zapoznać się z wydajnością urządzenia oraz przybliżoną wielkością pomieszczeń, dla których osuszacz będzie odpowiedni. Ponadto dużym plusem jest jeśli urządzenie posiada filtry powietrza, a wypuszczane osuszone powietrze dodatkowo filtruje.

 

Komentarze

Zostaw komentarz